Kölner proizvodi za pozlaćivanje
Kölner proizvodi za pozlaćivanje razvijeni su početkom 1990-ih u njemačkom gradu Kölnu i danas se, zahvaljujući svojoj vrhunskoj kvaliteti, nalaze na najznačajnijim spomenicima. Najopsežniji projekt pozlaćivanja nekog objekta na otvorenom, na području Njemačke, predstavlja Viktorijin stup u Berlinu („Zlatna Elza“), spomenik rimskoj božici pobjede, koji je također pozlaćen proizvodom Kölner Instacoll. Kölner Instacoll je vrsta ljepila s posebnim svojstvima, namijenjeno nanošenju zlatu u listićima na predmete koji se nalaze na otvorenom ili u zatvorenim prostorima. Može se koristiti na većini materijala kao i na malim i vrlo velikim površinama. Baza (podloga) nanosi se obilno i po cijeloj površini, pomoću kista sa sintetičkim vlaknima. Nakon sušenja može započeti postupak pozlaćivanja pomoću aktivatora (Activator). Treba slijediti uputstva koja su priložena pojedinim proizvodima.
Opis proizvoda
Kölner Instacoll Base gelb (ŽUTA) – za sve vrste žutog zlata u listićima
Kölner Instacoll Base klar (PROZIRNA) – za pozlaćivanje staklenih površina
Kölner Instacoll Base grau (SIVA) – za srebro, paladij i bijelo zlato u listićima
Kölner Instacoll Base matt (MAT) – za pozlatu u mat efektu
Kölner Instacoll Base nanosi se kistom sa sintetičkim vlaknima u dva sloja po cijeloj površini predmeta. Ovaj se postupak može izvesti i pištoljem za prskanje, no u tom slučaju treba razrijediti tekućinu sa otprilike 8% vode. Nakon sušenja može započeti postupak pozlaćivanja pomoću aktivatora (Activator). Kölner Activator nanosi se na glatkim površinama krpom koja ne ostavlja vlakna, a na profilnim površinama pomoću kista sa sintetičkim vlaknima. Nakon otprilike 15 minuta Kölner Activator je potpuno suh, te se može započeti s nanošenjem zlata u listićima. Vrijeme u kojemu Instacoll Base prima pozlatu traje otprilike sat vremena. Obično se aktiviraju velike površine koje se svakih 45 minuta moraju ponovo aktivirati, pritom ostavljajući dovoljan razmak do već pozlaćenih površina. Kölner Activator ne smije doći u dodir s već pozlaćenim površinama kako se ne bi stvarale mrlje. Ukoliko se postupak pozlaćivanja prekida na duže vrijeme, prije samog zaustavljanja postupka treba popuniti preostala prazna mjesta i pozlatu dovesti do nekog ruba ili njome završiti u obliku što ravnije crte. Prilikom obnavljanja rada i nanošenja aktivatora, treba čuvati razmak od otprilike 2 mm od već nanesene pozlate.
Zlato u listićima (npr. Rosenoble od 23,75 karata) bira se u varijanti “transfer” te se Kölner krpom nanosi pritiskom, poput stikera, a transfer papir se ukloni. Listić zlata ostaje fiksiran na podlozi, te se sljedeći listić nanosi tako da njegov rub preklopi rub već fiksiranog listića. Laganim pritiskom Kölner krpom rubovi se zatvaraju i izjednačuju. Nakon nekoliko nanesenih listića zlata, tj. nakon kraćeg vremena, pozlaćena se površina lagano ispolira Kölner krpom radi uočavanja još nepozlaćenih mjesta unutar vremena u kojemu je površina obradiva. Nađe li se još takvo mjesto, samo treba nanijeti još jedan listić zlata, čvrsto ga pritisnuti i lagano ga ispolirati.
Vrijeme sušenja / vrijeme obrade:
Kölner Instacoll Base: 10 sati / do aktivacije
Kölner Activator: 15 min. / 45 min.
Preporuke:
Instacoll Base se može aktivirati nekoliko puta.
Manja mjesta se mogu pozlatiti ili popraviti i bez aktivatora.
Premaz Kölner Instacoll Base ostaviti da se suši otprilike 1 sat i potom direktno pozlatiti (savjet profesionalca).
Listići zlata velikim škarama razrezati u trake – tako se zaobljena mjesta mogu pozlatiti bez puknuća listića.
Na udubljenim mjestima, listići i mali komadići zlata mogu se utrti pomoću pomagala Instacoll Tool.
Prilikom poliranja, Kölner krpu redovito istresti kako bi se izbjegle ogrebotine na pozlati.